با کاندوم باکس آسان بخرید و خجالت نکشید!

عوارض خود ارضایی و راه های درمان آن

کاندوم باکسکاندوم باکس
668 بازدید

خود ارضایی

خود ارضایی یک نوع رفتار تحریکی جنسی است که به منظور کسب لذت انجام می­شود. متاسفانه این عمل که با تحریک اندام جنسی بوسیله خود فرد یا ابزار و لوازم صورت می­گیرد، در میان دختران، پسران و حتی مردان و زنان آمار تلخی دارد. این عمل عوارض بسیار بد و جبران ناپذیری بر سلامت جسمی و روحی افراد می­گذارد. این تاثیرات منفی تیم الوکاندوم را بران داشت تا به بررسی این عمل در جهت ایجاد آگاهی برای جلوگیری و درمان این عارضه جنسی بپردازد.

خود ارضایی از دوران کودکی آغاز میشود که تعبیر آن با خود ارضایی که در رابطه با آن صحبت می­کنیم متفاوت است. انجام این عمل پس از سن ۵ الی ۶ سالگی و دوران بلوغ برای کسب لذت و پاسخ به نیاز جنسی ادامه پیدا میکند، که در این صورت یک عارضه جنسی قلمداد می­شود. برخی از نوجوانان در مرحله بلوغ جنسی، با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه تناسلی خود و کشف این ناحیه خودارضایی می­کنند که باید در این مرحله کنترل خانواده بر فرزندشان بیشتر شده و با آگاهی دادن فرزند خود را از پیشروی در این مسیر بازدارند. همچنین در برخی موارد خود ارضایی منظور رفع اضطراب و رهایی از تنش­های جنسی صورت میگیرد.

در چه صورتی یکی از زوجین با وجود همسر اقدام به خود ارضایی میکند؟

 • احتمال وجود بیماری خلقی یا اضطرابی هم در مرد و هم در زن وجود دارد. بی میلی زن ناشی از افسردگی میتواند بر بی میلی مرد در رابطه موثر باشد یا خود مرد مشکل خلقی یا اضطرابی داشته باشد. ترس از خوب نبودن در رابطه یا سرزنش های همسر حین رابطه نیز میتواند یکی از دلایل باشد.
 • وجود مشکلات ارتباطی بین زوجین و عدم رضایت از همسر (مشکلات عاطفی و بی احساسی) نسبت به یکدیگر که باعث فاصله جنسی می شود.
 • مواد مخدر
 • انتظار بالای فرد از شریک جنسی که ناشی از مقایسه همسر خود با بازیگران پورن یا مقایسه رابطه جنسی واقعی خود با آنچه در فیلمها مشاهده میکند، حاصل میشود.
 • احتمال دارد مرد فانتزی هایی در رابطه جنسی داشته باشد که برای زن خوشایند نیست یا این فانتزی ها فراتز از توان همسر است.
 • اختلال در ارگاسم همسر که در علاقه مرد به برقراری رابطه جنسی با او اثرگذار بوده است.
 • وجود کژکاری های جنسیتی مثل زود یا دیرانزالی و اختلال در نعوظ که مجموعا در رابطه جنسی موثر بوده و فرد به جای درمان این مشکل، به خودارضایی روی آورده است.
 • همجنس گرایی یا ترنس کچوال از علل دیگر است که فرد اساسا از رابطه با جنس مونث لذت نمیبرد و گرایش به مردان دارد یا به دلیل هویت زنانه ای که برای خود قائل است علاقه ای به ارتباط جنسی با همسر خود ندارد.
 • وجود اختلالات شخصیتی مثل خودشیفتگی، اسکیزوئید، شخصیت وسواسی، شخصیت پارانوئید در مرد یا زن بر رابطه جنسی اثرگذار است و منجر به بی میلی نسبت به رابطه جنسی می شود.
 • در دوران شیردهی یا اواخر بارداری احتمالی خود ارضایی مرد وجود دارد.

  عوارض خود ارضایی

ابتدایی ترین عوارض خودارضایی احساس گناه پس از انجام این عمل است. معمولا افرادی که خود ارضایی را تجربه میکنند برای مدت کوتاهی احساس رضایت و آسودگی دارند و بعد از آن همه چیز عوض می­شود. احساس گناه، پشیمانی و افسردگی خیلی زود به سراغ این افراد میآید. برخی معتقدا این احساس بدلیل اعتقادات مذهبی و عرفی به سراق افراد می آید، اما باید بگوییم این یک باور اشتباه است زیرا این حس برگرفته از فطرت درونی است و انسان بصورتی خلق شده که پس از برقراری رابطه جنسی احساس رضایت و آرامش داشته باشد و در صورتی که این نیاز از راه دیگری برطرف گردد، خلع نبودن شریک جنسی (همسر) و ابعاد محبت آمیز رابطه جنسی، خود منجر به ایجاد احساس گناه و افسردگی می­شود. در این شرایط اعتقادات مذهبی که ریشه در ضمیر شما دارد تکمیل کننده این حس خواهد بود.

خودارضایی پس از مدتی تبدیل به یک انحراف جنسی میشود و از رفع نیاز خارج شده و به یک اعتیاد و انحراف تبدیل میشود. اثراتی که این مرحله از خود ارضایی بر فرد میگذارد بسیار جدی و مخرب است. معمولا افراد در این مرحله به تفکرات عمیق جنسی میرسند و سهم زیادی از ذهن خود را در شبانه روز به مسایل جنسی اختصاص میدهند. در این حالت فرد با کوچکترین نشانه­ای از جنس مخالف تحریک شده و در تخیلات خود اقدام به برقراری رابطه جنسی با فرد مذکور می­پردازد. در این زمان که دسترسی به فرد خیالی وجود ندارد راه هایی غیر معمول در ذهن ایجاد میشود که در مواردی از ذهن خارج شده و منجر به جنایات جنسی که گاها در جامعه شاهد آن هستیم ختم میشود.

در کل خود ارضایی خارج از کنترل یا اعتیاد به خودارضایی، یک ناهنجاری جنسی است که به دلیل خود ارضایی بیش از حد، فرد بیمار اجتماعی قلمداد شده و به وضعیتی غیر عادی از نظر اجتماعی و شغلی می رسد. در این حالت اختلالات روانی از جمله بی حوصلگی، اضطراب، تشویش و یا مصرف مواد مخدر به سراق فرد می آید. همچنین اعتیاد به خود ارضایی موضوعی بسیار برای فرد میباشد که در اثر آن انزوا گرایی و دوری از جامعه ایجاد می شود. اینجاست که خودارضایی موجب میشود تا فرد به تنها زندگی کردن و گریز از جنس مخالف روی بیاورد. این حس به دلایل گوناگون از جمله ترس از تحریک، ترس از عدم توانایی، عدم اعتماد بنفس و … بوجود می آید.

 • زودانزالی یا دیر انزالی

یکی از عوارض تایید شده و شایع خود ارضایی تاثیر روی مدت زمان برقراری رابطه جنسی است. در مردان معمولا خود ارضایی به یک روش انجام می شود و در طی زمان تبدیل به یک عادت و انجام اعمال مشابه و تکراری میشود و ارضا شدن در یک حالت خاص صورت می گیرد. این افراد پس از ازدواج به دلیل عادت سیستم عصبی در تقاط تحریک به زود ارضا شدن، با کوچکترین تحریک از طرف همسر خود به ارضا رسیده و توانایی برقراری رابطه جنسی کامل و سالم را نخواهند داشت که این موضوع بسیار برای سلامت خانواده خطرناک خواهد بود.

در بانوان باتوجه به روشهای مختلف خود ارضایی که وجود دارد، این عارضه کمی متفاوت است. استفاده از روشهای مختلف بدن خانم را آماده دریافت بیشترین لذتی که در ذهن دارد از طرف همسر خود میکند که با توجه به عدم آگاهی مرد و همچنین اختلاف بین تصورات و واقعیت، دچار دیر انزالی و گاهی عدم انزال می شود. در حالت کلی میتوان گفت خود ارضایی در بانوان باعث از کم شدن حس ناحیه تناسلی شده و ممکن است پس از ازدواج و درصورت به ارگاسم نرسیدن در رابطه زناشویی به سمت عدم تمایل و کم شدن عاطفه بروند.

این اختلالات با یک سری تمرینات شناختی و رفتاری که توسط روانشناس جنسی در طی یک پروسه به فرد آموزش داده می شود تا حدودی قابل درمان است. اما درنظر داشته باشید که این پروسه در ذهن شما اتفاق خواهد افتاد و تغییر آن کار ساده ای نیست.

 • ناباروری

خود ارضایی به میزان زیاد باعث اختلال در غده هیپوفیز میشود که وظیفه تنظیم هورمون­های جنسی در بدن بر عهده این غده میباشد. اما تا امروز تحقیقاتی این فرضیه را ثابت نکرده است ولی نمیتوان به سادگی از این مسئله گذشت کرد.

 • خطر ابتلا به سرطان پروستات

تحقیقات جدید نشان می دهد مردانی که میزان فعالیت جنسی آنها پس از دهه ۲۰ زندگی بالاست و خودارضایی زیادی هم داشته باشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات میباشند. همچنین در این تحقیقات نشان داده شده که برقراری رابطه جنسی بصورت منظم پس از سن ۵۰ سالگی، میتواند از بروز این بیماری پیشگیری کند.

محققان در این تحقیق فعالیت جنسی بیش از ۴۳۱ مرد را که بیماری سرطان پروستات داشته اند را در مقایسه با گروهی دیگر از مردان که تحت کنترل بوده اند و سرطان پروستات نداشته اند را بررسی کردند. نتایج حاصل نشان میدهد که ۳۴درصد از مردان دارای سرطان پروستات در سنین ۲۰ سالگی خود ارضایی میکرده­اند. غده ­ی پروستات در بدن آقایان نوعی مایع شیری ترشح میکند که با اسپرم ترکیب شده و مایع منی را تشکیل می دهند. سرطان پروستات دومین دلیل شایع مرگ و میر سرطانی در ایالات محتده است.

از جمله سایر عوارض خود ارضایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افسردگی به میزان بالا به دلیل احساس تنهایی در رابطه جنسی
 • ضعف در قوای جسمی و جنسی
 • اضطراب و استرس به دلیل نگرانی از عواقب و پیامدهای ادامه خود ارضایی و نگرانی از مطلع شدن دیگران و از دست دادن آبرو
 • کاهش اعتماد به نفس و گاهی تحقیر آمیز بودن خود ارضایی برای خود فرد
 • اعتیاد به خود ارضایی که در بالا به ان اشاره کردیم

 

خود ارضایی در ادیان مختلف

مسحیت

خودارضایی همواره یکی از دشوارترین و در عین حال مهمترین چالشهای مسیحیت می­باشد. گروهی از مسیحیان بدلیل اینکه در کلام خداوند هرگز بطور خاص به خودارضایی اشاره نشده است پاسخی برای این مسائله ندارد. اما در بخش­های مختلف کتاب مقدس به مسائلی از جمله تقدس، پرهیزگاری و اجتناب از شهوت پرداخته شده است که میتوان با استناد به آنها عمل خود ارضایی را ممنوع تلقی کرد. در رابطه میتوان به جمله زیر اشاره کرد:

“خداوند این تمایلات و خواسته ها را در وجود بشر قرار داده است. او همچون طراحی ماهر، ارزش والایی برای طرح و خلقت خود قائل است. رابطه جنیس در طرح الهی، موید بالاترین و والاترین ابراز عشق قلبی انسان به انسان دیگر است. مرد و زنی که یکدیگر را عمیقا دوست دارند، همه چیز خود را همچو هدیه ای به یکدیگر می دهند. بنابراین در ازدواج است که رابطه جنسی معنای خاص و عمیق خود را می یابد، زیرا مرد و زن به یکدیگر در رابطه ای مبتنی بر عهد و مسئولیت پیوند خورده اند. رابطه جنسی که خارج از تعهد دو طرفه صورت بگیرد، در مسیر متضاد با اراده الهی قرار خواهد گرفت” (عبرانیان ۱۳:۴)

به طور کلی دیدگاه کاتولیت ها این است که خود ارضایی برای شناخت بدن و احساسات جنسی مجاز است و از دیدگاه پروتستان ها خود ارضایی به طور کل ممنوع است.

یهودیت

خود ارضایی در دین یهود به طور کامل منع نمیشود و عملی توام با سلامتی و نشاط آوری تلقی می­گردد؛ اما در برخی شاخه­ های آن خود ارضایی برای مرد ممنوع است.

اسلام

بنابر نظر علمای اسلامی عملی خودارضایی حرام است و همچنین در این رابطه روایات و آیاتی دال بر حرام بودم خود ارضایی بیان شده است. در دین اسلام قرآن کریم منبع اساسی استنباط احکام الهی است اما  مطابق آیه­ ای از قرآن کریم، قرآن تنها منبع استنباط نیست و سیره و سنت پیامبر  (ص) و اولیای ایشان (ائمه ممعصومین (ع)) از منابع استنباط احکام الهی هستند چرا که بسیاری از احکام بصورت اجمالی در قرآن بیان شده و تفصیل و تبیین آن بر عهده پیامبر ایشان بوده است. بر اساس روایات و آیات عمل خود ارضایی در اسلام حرام قطعی است که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:

«وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِمْ» «و ما این ذکر [قرآن‏] را بر تو نازل کردیم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى» و در خصوص پیروی  از پیامبر(ص) و اوصیای ایشان (علیهم السلام) فرموده: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم…»، «اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیاى پیامبر] را! و هر گاه در چیزى نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید… »

امام صادق (ع) در رابطه با خود ارضایی می فرمایند: «استمناء گناه بزرگی است، خداوند متعال در کتابش از این عمل نهی فرموده. کسی که استمناء‌ کند مانند کسی است که با خود ازدواج کرده و اگر بدانم کسی چنین عملی را مرتکب می شود هرگز با وی غذا نمی خورم»
همچنین ایشان با استناد به آیات ۵-۷ سوره مومنون « فمن أبتغی وراء ذلک فاولئک هم العادون» که در آن گفته شده، کسی که جز آنچه گفته شد (منظور ارضاء شهوت از طریق مشروع که در آیات قبلی آمده) انتخاب کند پس او تجاوز کار خواهد بود، بعدفرمودند که “استمناء رفتن راهی غیر از آن راه معمول است که معین شده”.

 

درمان خود ارضایی

خود ارضایی یک نوع عادت یا اعتیاد است که برای ترک کردن آن مثل بقیه عادات نیازمند زمان است. برای ترک عادت بد (سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر، ناسزا گفتن، دروغ گفتن و …) اولین و مهمترین گام خواست درونی است. فرد باید قبل از همه چیز به بدی کار خود و عوارض آتی آن ایمان بیاورد و بصورت قلبی خواستار ترک عادت بد باشد. این مرحله مهمترین بخش ترک عادت است که افراد باید با کسب اگاهی در خصوص عوارض خودارضایی به یک تصمیم قاطع به ترک آن برسند. پس مهم است در خصوص کارهایی که انجام میدهیم فکر کنیم و درگیر لحاظ گزرا نباشیم.

ترک خود ارضایی نیازمند رعایت مواردی است که بطور کلی در دو بخش ذهنی و محیطی تقسیم می­شوند. برخی از عوامل در تفکر و ذهن و برخی در محیط پیرامون و جسم فرد منجر به ایجاد بستر برای خود ارضایی می شوند، پس رعایت این موارد و دوری از آنها به ترک خود ارضایی کمک می کند. توجه داشته باشید که خود ارضایی یک بیماری نیست که با تجویز یک قرص برطرف شود، بلکه با رعایت عواملی شما در تصمیم خود در خصوص ترک خود ارضایی پایدار خواهید ماند.

گام اول، با خودتون برای ترک خودارضایی یک عهد و پیمان محکم ببندید.

گام دوم، ذهن خود را از درگیری­های جنسی رها کنید. برای اینکار باید محیط خودتون رو نیز کنترل کنید:

 • از تماشای فیلم، تصویر و یا محیط های تحریک آمیز حتما دوری کنید.
 • در جمعی که راجب موضوعات تحریک آمیز صحبت می شود به راحتی عنوان کنید که این صحبت اشتباه است و از آن جمع دوری کنید. یا حداقل در مباحث شرکت نکنید.
 • خیلی تنها نباشید و سعی کنید تا بیشترین زمان را در جمع (دوستان یا خانواده) باشید.
 • سعی کنید در خلوت خود کتاب بخوانید و یا به تماشای فیلم های طنز و نشات آور بپردازید.
 • شرکت در یک دوره جهت آموزش علایقی که دارید به شما کمک خواهد کرد. (موسیقی، ورزش حرفه ای و …)

گام سوم، بدن خود را در معرض این کار قرار ندهید

 • حتما ورزش کنید، ورزش کردن باعث تخلیه انرژی شما شده و بسیار به ترک عادت کمک می کند.
 • از مصرف غذاهای بسیار تند، چرب و گرمی بیش از حد پرهیز کنید.
 • تا کاملا مهیای خواب نشدید به رختخواب نروید و سعی کنید زمانی به رختخواب مراجعه کنید که آماده ی خوابیدن باشید.
 • از خوابیدن بر روی شکم و با لباس زیر خودداری کنید
 • مدت زمان طولانی در حمام نمانید.

در نهایت میتوانید جهت بهبود وضعیت به یک مشاور مراجعه کنید.

خود ارضایی کودکان

خودارضایی درکودکان کم سن و سال بصورت بازی با آلت تناسلی یک پدیده رایج است (در حدود ۳۰%). این خودارضایی به عنوان یک رفتار طبیعی از حدود ۱۸ ماهگی آغاز شده و در ۳ تا ۵ سالگی به اوج خود رسیده و بعد از این سن به تدریج میزان آن کاسته می شود. مرحله بعدی این فرآیند در دوران بلوغ شروع شده که بسیار با اهمیت بوده باید از آن جلوگیری شود. خود ارضایی کودکانه در پسرها زودتر بروز میکند و به همین دلیل مشهودتر خواهد بود.

خودارضایی کودکان قالبا در زمان کشف اعضای بدن آنها بوجود می آید و مفهوم آن با خودارضایی که بزرگسالان انجام میدهند بسیار متفاوت می­باشد. کودکان این پدیده را قالبا در زمان بروز احساسات نمایان خواهند کرد. درست زمانی که شیر مادر و یا پستانک از انها گرفته می شود، یا برای انجام عملی مورد تنبیه قرار میگیرند و یا در زمان بروز احساسات درونی (هیجان، ترس، اندوه و …) اقدام به بازی کردن با آلت تناسلی خود می کنند.  زمانی که کودکان این پدیده را کشف میکنند، معمولا آنرا به صورت کامل ترک نمیکنند و در زمان بروز احساسات مثبت و منفی به آن روی می آورند. در نظر داشته باشید که بسیاری از کودکان ملاحضاتی را در نظر گرفته و این عمل را در خلوت خود انجام می دهند.

خود ارضایی تا این مرحله هیچ آسیب و عارضه ای برای کودکان ندارد. در نظر داشته باشید که این پدیده در کودکان به معنای انحراف جنسی، بی ادبی و یا میل جنسی بیش از حد نمی باشد و این پدیده یک رفتار عادی است. فقط در زمانی که پس از سن ۶ سالگی این پدیده در مقابل دیگران صورت گیرد شما باید به یک مشاور تربیتی مراجعه کنید. پس از برخورد تنبیهی با این مساله بدون مشورت با یک مشاور تربیتی بپرهیزید زیرا ممکن است کودک شما آسیب روحی ببیند.

در مواجه با خود ارضایی کودکان چه کاری انجام دهیم؟

 • خودارضایی کودکان در هنگام خواب را نادیده بگیرید و او را تنها بگذارید
 • هرگز از او در این خصوص سوال نکنید تا مجبور به توضیح این امر برای شما شود.
 • در هنگام مواجهه با این عمل وانمود کنید متوجه عمل او نشده اید و تلاش کنید تا توجه کودکتان را به امر دیگری منعطف سازید. بهتر است با او بازی کنید که کار خود را فراموش کند.
 • به مربی مهد کودک و یا پرستار در این خصوص آگاهی لازم را بدهید و از او بخواهید تا مانند شما در مرحله اول سعی کند توجه کودک را به امر دیگری جلب کند. اگر مشکل حل نشد سعس کنند با امر کردن به بازی او را از اینکار بازدارند. درنظر داشته باشید در مهدکودک اصلا نباید از این کار چشم پوشی کنید مگر در زمان خواب که کسی متوجه این امر نمیشود.
 • به کودک خود توجه بیشتری داشته باشید. او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا حس تنهایی از او دور شود.
 • به هیج وجه به تنبیه کودک خود برای خودارضایی اقدام نکنید، این کار موجب سرکوب احساسات خواهد شد

ممنون از همراهی شما

در صورتی که سوال و نکته ای در این خصوص دارید می توانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید

دسته بندی سلامت جنسی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت